ملکی

ملکی

ملکی

ملک و املاک یکی از موضوعات اساسی در حقوق است. متاسفانه امروزه شاهد این هستیم که افراد برای خرید خانه یا ملکی با تمام این مشکلات اقتصادی، در دام کلاهبرداران و شیادان می افتند و حاصل یک عمر تلاش خود، به علت نبود آگاهی کافی در معاملات و قوانین خرید و فروش یک شبه بر باد می روند و دچار ضرر و زیان زیادی می شوند. انواع دعاوی ملکی را به این صورت می توان تقسیم بندی کرد: ۱- دعاوی ملکی حقوقی ۲- دعاوی ملکی کیفری ۳- دعاوی ثبتی ملکی

ملکی

وکیل ملکی در مشهد

دعاوی ملکی به چه معناست؟

دعاوی ملکی به این معناست که در آن موضوع، ملک بوده و یا منشاء اختلافات طرفین، ناشی از یک ملک یا مال غیر منقول است اعم از زمین، آپارتمان، مغازه، خانه، باغ و…

موضوعات دعاوی ملکی شامل دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، الزام به ایفای تعهد، الزام به اخذ پایان کار، الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی، خلع ید، تقسیم املاک مشاع و افراز، فروش مال غیر، کلاهبرداری، جعل سند، تصرف عدوانی، و… است که تمام این موضوعات در دعاوی ملکی جای می گیرند.

دعاوی ملکی به ۳ دسته تقسیم می شود:

۱- دعاوی ملکی حقوقی

۲- دعاوی ملکی کیفری

۳- دعاوی ثبتی ملکی

وکیل ملکی در مشهد

دعاوی ملکی حقوقی

دعوای ملکی حقوقی آن دسته از دعاوی ملکی هستند که بیشترین پرونده ها را به خود اختصاص داده اند. موضوع اصلی این دعاوی حل اختلافات، اشتباهات و خسارات احتمالی می باشد که بر اثر سهل انگاری به وجود آمده‌اند. دراین پرونده ها مسئله ارتکاب جرم و خسارات عمدی نیست، بلکه عدم آگاهی از قوانین و مقررات است.

لیست مهمترین دعاوی حقوقی:

– دعوای دریافت مطالبه اجرت المثل

– دعوای فسخ قرارداد ها

– دعوای ابطال قراردادها

– دعوای الزام به دریافت پایان کار

– دعوای الزام به تنظیم سند رسمی برای املاک

– تخلیه اماکن تجاری

– و…

 

دعوای ملکی کیفری

در این دعاوی اظهار عدم اطلاع، سهل انگاری، اشتباه و سوء تفاهم وارد نیست و مورد قبول قاضی قرار نمی گیرد و مبحث اصلی درخواست رسیدگی به تخلفات عمدی، ارتکاب جرم و کلاهبرداری ملکی است.

ماهیت این دعاوی کیفری ملکی به علت سودجویی یا کلاهبرداری مجرم از فرد درخواست کننده است.

 

لیست مهمترین دعاوی ملکی کیفری

– دعوی ارتکاب جرم کلاهبرداری در خرید و فروش و معاملات املاک و مسکن

– دعوی خیانت در امانت

– دعوی خرید و فروش و معامله معارض

– دعوی انتقال منافع ملک غیر به فرد یا افراد دیگر

وکیل ملکی در مشهد

دعوی ثبت ملکی

این دعاوی همانطور که از اسمشان پیداست، مرتبط و وابسته به ثبت اسناد و املاک می‌باشد. دعاوی ملکی ثبتی در واقع در دل حوزه دعاوی ملکی حقوقی جا دارد، اما به علت تعدد این دعاوی و اهمیت و حساسیت آنها این را از دعاوی حقوقی به طور جداگانه بررسی و دسته بندی می شود.

دعاوی ملکی ثبتی برای برطرف کردن مشکلات و مسائل ثانویه در مفاد سند ملک قرارداد و یا روند کار در هنگام و یا پس از عقد قرارداد و خرید و فروش املاک می باشد.

لیست مهمترین دعاوی ملکی ثبتی:

– دعوی افراز ملک

– دعوی ابطال مراحل ثبتی

– و…

دادگاه صالح در دعاوی ملکی، آن دادگاهی است که آن ملک در اطراف آن واقع شده است.

 

از مهمترین دعاوی ملکی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

۱-ملک

مهمترین املاک خود را می توان به ملک مشاع و ملک مفروز تقسیم کرد که موضوع بسیاری از دعاوی ملکی این دو مورد است.

ملکی مشاع و مفروز به چه معناست؟

ملکی که بیش از یک مالک داشته باشد و هر یک از این مالکین در جز جز یک ملک دارای سهم هستند. مثل راه پله ها، حیاط، پشت بام یک آپارتمان چند طبقه و…

ملک مفروز، ملکی است که در مالکیت یک شخص اعم از حقیقی یا حقوقی قرار دارد.

 

۲– الزام به تنظیم سند رسمی:

در مرحله آخر فروش و انتقال رسمی یک ملک طرف قرارداد، باید در دفاتر اسناد رسمی حضور پیدا کنند تا سند رسمی ملک به نام خریدار زده شود. در این موارد فروشندگان از انجام این کار خودداری می‌کنند و باید خریدار یا وکیل ملکی با مراجعه به مراجع قضایی، فروشنده را ملزم به تنظیم سند رسمی کند و همچنین موارد دیگری که سند در رهن یا بازداشت نباشد.

در نهایت اگر مالک حاضر به امضای سند انتقال به نام خریدار نشود، نماینده دادگاه، سند انتقال را در دفتر اسناد رسمی به نام خریدار امضا می کند.

 

۳– خلع ید

دعاوی خلع ید آن دسته از دعاوی هستند که در آن مالک از متصرف غیرقانونی ملک خود شکایت کرده و از مراجع قضایی تقاضای تخلیه متصرف غیر قانونی از ملک را دارد.

این دعاوی زمانی صورت می گیرد که فرد متجاوز تا یک زمانی اجازه تصرف آن ملک از صاحب ملک دارد، بعد از گذشت آن زمان از تحویل ملک به مالک خود امتناع نموده و به صورت غیر قانونی به تصرف ملک ادامه می دهد. اکثر مردم در طرح دعوای خلع ید و تخلیه ید، دستور تخلیه و تصرف عدوانی اشتباه می کنند و باعث می شود که در دادگاه نتوانند از خود دفاع کند. در اینجا یک وکیل مجرب و متخصص در مشهد می تواند شما را راهنمایی و کمک کند.

 

 

وکیل دعاوی ملکی

از خصوصیات وکیل ملکی، تخصص و مجرب بودن آن است.

یک وکیل مجرب باید دانش و علم کافی در زمینه های مختلف حقوقی، کیفری، ثبتی، امور املاک و اراضی داشته باشد و همچنین باید با آرای وحدت رویه دیوان عالی کشور و آرای وحدت رویه دیوان عدالت اداری، نظریات مشورتی، نظرات اساتید برجسته علم حقوق و… آشنایی کافی داشته باشد.

وکلای وکالت نامه در مشهد با علم و دانش کافی در این دعاوی همراه همیشگی شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *