ارث و انحصار وراثت

ارث و انحصار وراثت

ارث و انحصار وراثت

 

ارث مالی است که بعد از فوت شخص به بازماندگان و وارثان او تعلق می گیرد.
به واسطه نسب (پدر، مادر، فرزندان، خواهر و برادر و…) و سبب (زوج و زوجه) افراد از یکدیگر ارث می برند. خیلی از هموطنان ما وقتی به مشکلی در زمینه ارث و انحصار وراثت بر میخورند سوال های زیادی در ذهنشان به وجود خواهد آمد و که جواب آن برایشان مشخص و واضح نمی باشد به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به توضیح ارث و انحصار وراثت به طور کامل بپردازیم و همچنین مدارک و مراحل اخذ انحصار وراثت را بررسی نماییم با گروه وکلای دادگستری وکالت نامه همراه باشید.

 

وارث و مورث چه کسانی هستند؟

به شخصی که ارث می برد، وارث می‌گویند.
به کسی که از خود ارث برجا می‌گذارد، مورث می گویند.

بعد از فوت هر فرد، ورثه متوفی برای داراشدن و تملک اموال متوفی باید نسبت به اخذ گواهی “حصر وراثت” اقدام نموده که به واسطه این گواهی تعداد ورثه محرز و معین می گردد.

 

 

مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت:

۱- مراجعه به شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه متوفی
۲- ارائه گواهی فوت متوفی
۳- گواهی تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث
۴- کپی شناسنامه و کارت ملی وراث و اسناد ازدواج متوفی
۵- امضا فرم استشهادیه توسط ۳ شاهد در دفتر اسناد رسمی و بعد تسلیم به شورا
۶- آگهی در روزنامه
۷- در صورت عدم اعتراص رای شورا صادر می شود و گواهی انحصار وراثت صادر می شود.

 

 

موانع ارث:
موانع ارث شامل: قتل، جنین، کافر، لعان، برده و غیبت است که در ادامه به آنها می پردازیم.

۱- قتل:
قتل مورث متوفی از موانع ارث است، بنابراین کسی که مورث خود را عمداً بکشد از ارث او ممنوع شود. مثلا کسی که پدر خود را بکشد از او ارث نمی برد.

۲- کافر:
کافر از مسلم ارث نمی برد. اگر در بین ورثه متوفی کافری باشد، وراثی که کافر هستند از متوفی مسلمان ارث نمی برند، اگرچه از لحاظ درجه و طبقه مقدم بر وارث مسلمان باشند.

۳- لعان:
اگر مردی انتصاب فرزندی به خودش را انکار کند و به زن خود تهمت زنا بزند، رابطه توارث میان آن ها از بین می رود.اگر مردی فرزندی را از خود نداند و در نتیجه این ادعا، تهمت زنا به همسرش بزند، لعان اجرا می‌شود.
این مرد و آن فرزند از یکدیگر ارث نمی برند حتی اگر بعد از آن مرد، فرزند خود را قبول کند، پدر از فرزند خود ارث نمی‌برد، برخلافش فرزند از پدر ارث می برد.

۴- جنین:
کودکی که در شکم مادر است تا زمانی که زنده به دنیا نیاید نمی تواند ارث ببرد.

۵- غیبت:
کسی که غایب شده، به گونه ای که از او خبری نیست، نمی‌توان به مرگ او حکم داد و اموالش را تقسیم کرد، مگر آنکه مدت زمان طبیعی و عرفی عمر یک انسان بگذرد. در این مدت او از بستگانش ارث می‌برد و میراث به اموال او افزوده می شود.

۶- برده:
برده اگر بمیرد اموالش برای مولای اوست و دیگران از او ارث نمی برد. همچنین برده از کسی ارث نمی برد. نزدیکان آزاد میت در ارث بردن نسبت به برده مقدم هستند.
برده اگر قبل از تقسیم ارث آزاد شود ارث می برد. اگر متوفی وارث آزاد نداشته باشد از همان اموال باقی مانده، وارث مملوک را می خرند و آزاد می کنند و بقیه اموال را به او می‌دهند.

با توجه به مفاهیم فوق، ارث و وراثت دارای ریزه کاریا و حساسیت های زیادی است و نیازمند یک فرد مجرب و متخصص است و اشخاص به تنهایی نمی توانند تمام مراحل آن را به تنهایی انجام دهند، توصیه ما به شما عزیزان این است که از مشاوران و وکلای ما در وکالت نامه کمک بگیرید تا به راحتی به آنچه که می خواهید برسید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *