وکیل ارث در مشهد

وکیل ارث در مشهد

وکیل ارث در مشهد

وکیل ارث در مشهد

وکیل ارث در مشهدوکیل ارث در مشهد

وکیل ارث در مشهد فردی است که از تمامی قواعد ارث و چگونگی اخذ و تمامی مراحل انحصار وراثت آگاهی دارد و به افرادی که در این زمینه احتیاج به کمک دارند، راهنمایی های لازم را به عمل می آورد تا بتوانند به نحوه درست به خواسته خود برسند.

به عبارت دیگر وکیل ارث در مشهد باید اگاهی کامل به قانون امور حسبی، کلیه مراحل انحصار وراثت، تقسیم ارث و محاسبه آن، مهر و موم ترکه و رفع آن، تحریر و تصفیه ترکه و… را داشته و به آن تسلط کافی داشته باشد. وراث از لحاظ عاطفی و یا به دلیل مشکلاتی که بعضا در بین وراث پیش می آید، توانایی انجام امور مربوط به انحصار وراثت را ندارند و همچنین مسایل مربوط به دعاوی ارث و میراث از حساسیت های بالایی برخوردار است و هرگونه عدم آگاهی از قوانین باعث نتیجه عکس می شود، پس با کمک وکلای ارث وکالت نامه و وکیل ارث در مشهد می توانید به نتیجه مطلوب خود برسید. با مشاوره از وکیل ارث در وکالت‌نامه به راحتی در دعاوی خود پیروز و نتایج پر ثمری را به دست آورید.

از جمله دقیق ترین مواردی که در قانون مدنی مطرح شده است ارث می باشد. در اسلام و قرآن کریم نیز قواعد مربوط به ارث و سهم هر یک از ورثه با دقت تمام مشخص شده است و از این لحاظ که مقررات قانونی ما برگرفته از اسلام است قانون گذار ما تعریف ارث را بر طبق قرآن و اسلام ارائه داده است که به شرح زیر می باشد.

ارث به مالی می گویند که پس از مرگ و فوت یک شخص به افراد بازمانده وی تعلق می گیرد. به عبارت دیگر ارث به معنی مال یا حقی یا منفعتی است که پس از مرگ شخص متوفی به ورثه اش می‌رسد.

ورثه به کسانی گفته می شود که قرابت نسبی (پدر، مادر، فرزندو…) یا قرابت سببی (زوج و زوجه) با متوفی دارند و با توجه به درجه نزدیکی در طبقات مختلفی قرار می گیرند که در قانون مدنی ذکر شده است، افرادی که به موجب نسب ارث می برند،

 

طبقات ارث به سه طبقه تقسیم می شود:

طبقه اول: پدر، مادر، فرزندان و اولاد آنها
طبقه دوم: پدربزرگ، مادربزرگ، برادر، خواهر و اولاد آنها
طبقه سوم: عموها، عمه ها، خاله ها، دایی ها و اولاد آنها.

 

وکیل-ارث

 

در اینجا اطلاع از قواعد ارث موضوع بسیار مهمی است که البته حجم بسیاری از پرونده های دادگاه های مختلف در سراسر ایران را تشکیل می دهد.

ارث یکی از نهاد های حقوقی مطابق قانون ایران می باشد و البته باید گفت که معنای حقوقی ارث به تعریف ارث در عرف بسیار نزدیک است.

نکته خیلی مهم در ارث و وراثت این است که ارثیه بعد از فوت متوفی محقق می شود.

این در حالی است که بسیاری از مردم بر این باورند که مثلاً اگر پدرشان دارای اموال بسیاری است، از او توقع دارند، سهم الارث خود را بدهند. درحالی که هرگاه پدرشان فوت کند اموال او میان وراث قابل تقسیم است نه در زمان حیات پدر.

مگر که پدر با اراده و اختیار خود اموالش را بین فرزندان خود تقسیم کند.

انحصار وراثت یعنی تعداد وارثهای شخص فوت شده و همچنین سهم آنها از ارث مشخص شود. براي صدور گواهي انحصار وراثت بايد به شوراي حل اختلاف که در آخرين محل اقامت دائمي متوفي است، مراجعه کرد.ضمن پرداخت هزینه مصوب، دادخواست گواهی انحصار وراثت را به همراه مدارک موردنیاز، تقدیم شورا کند.
این دادخواست مورد رسیدگی قرار می گیرد و اگر مدارک مورد نیاز کامل باشد و مشکل دیگری وجود نداشته باشد، دستور صدور آگهی در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار کشور صادر می شود.
اگر ظرف یک ماه هیچ فردی غیر از ورثه معرفی شده در دادخواست، ادعا نکند که جزو ورثه متوفی می باشد، قاضی گواهی انحصار وراثت با مشخص نمودن سهم هر یک از وراث،صادر خواهد کرد.

چه اشخاصي مي توانند درخواست صدور گواهي انحصار وراثت کنند؟

معمولا يک يا چند نفر از ورثه می توانند درخواست صدور گواهي انحصار وراثت کنند، همچنین هر ذي نفعي از قبيل طلبکار متوفي يا ورثه، کسي که متوفي به نفع او وصيت کرده مي توانند درخواست صدور گواهي انحصار وراثت کنند. مخالفت يا همکاري نکردن يک يا چند تن از ورثه به هر دليلي که باشد مانع رسيدگي و صدور گواهي انحصار وراثت نيست.

 

وکیل-ارث

 

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت:

۱- شناسنامه فرد متوفی و گواهی فوت آن
۲- استشهادیه محضر که شامل اسامی وراث فرد متوفی است.
۳- رسیدگی به گواهی مالیاتی
وراث پس از مرگ متوفی باید لیست اموال منقول و غیرمنقول را تهیه کنند.
۴- کپی شناسنامه وراث
۵- وصیت نامه
۶- تقدیم دادخواست به شورا

موانع ارث:

۱- قتل:
قتل مورث متوفی از موانع ارث است، بنابراین کسی که مورث خود را عمداً بکشد از ارث او ممنوع شود. مثلا کسی که پدر خود را بکشد از او ارث نمی برد.

۲- کافر:
کافر از مسلم ارث نمی برد. اگر در بین ورثه متوفی کافری باشد، وراثی که کافر هستند از متوفی مسلمان ارث نمی برند، اگرچه از لحاظ درجه و طبقه مقدم بر وارث مسلمان باشند.

۳- لعان:
اگر مردی انتصاب فرزندی به خودش را انکار کند و به زن خود تهمت زنا بزند، رابطه توارث میان آن ها از بین می رود.اگر مردی فرزندی را از خود نداند و در نتیجه این ادعا، تهمت زنا به همسرش بزند، لعان اجرا می‌شود.
این مرد و آن فرزند از یکدیگر ارث نمی برند حتی اگر بعد از آن مرد، فرزند خود را قبول کند، پدر از فرزند خود ارث نمی‌برد، برخلافش فرزند از پدر ارث می برد.

۴- جنین:
کودکی که در شکم مادر است تا زمانی که زنده به دنیا نیاید نمی تواند ارث ببرد.

۵- غیبت:
کسی که غایب شده، به گونه ای که از او خبری نیست، نمی‌توان به مرگ او حکم داد و اموالش را تقسیم کرد، مگر آنکه مدت زمان طبیعی و عرفی عمر یک انسان بگذرد. در این مدت او از بستگانش ارث می‌برد و میراث به اموال او افزوده می شود.

۶- برده:

برده اگر بمیرد اموالش برای مولای اوست و دیگران از او ارث نمی برد. همچنین برده از کسی ارث نمی برد. نزدیکان آزاد میت در ارث بردن نسبت به برده مقدم هستند.
برده اگر قبل از تقسیم ارث آزاد شود ارث می برد. اگر متوفی وارث آزاد نداشته باشد از همان اموال باقی مانده، وارث مملوک را می خرند و آزاد می کنند و بقیه اموال را به او می‌دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *