دادگاه کیفری دو چه دادگاهی است؟ + همه چیز درمورد دادگاه کیفری دو

دادگاه کیفری دو چه دادگاهی است؟ + همه چیز درمورد دادگاه کیفری دو

همه چیز درمور دادگاه کیفری : در این مطلب تصمیم داریم درباره دادگاه کیفری دو، نحوه رسیدگی، صلاحیت و ساختار دادگاه کیفری دو صحبت کنیم.
بنابراین در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دادگاه کیفری چه دادگاهی است؟

این دادگاه‌‌ به پرونده‌های کیفری رسیدگی می‌کند، در واقع دادگاه کیفری به بررسی پرونده‌هایی می‌پردازد که فرد طبق قوانین مجازات اسلامی، قوانین مبارزه با مواد مخدر و… مجرم شناخته شده و برای آن مجازاتی مانند حبس، شلاق، قصاص و… تعیین شده است.
بعد از تصویب قانون آیین دادرسی کیفری جدید، تقسیم بندی دادگاه ها و صلاحیت آنها نیز تا حدی تغییر کرد.
دادگاه کیفری استان تبدیل به دادگاه کیفری یک شد و دادگاه عمومی جزایی به دادگاه کیفری دو.
انواع دادگاه های کیفری دارای صلاحیت مشخص هستند که همین مسئله باعث می شود تا افراد وقتی قصد شکایت از بابت یک موضوع را دارند، نداند که باید به کدام دادگاه مراجعه کنند.

برای ارتباط با وکیل پایه یک در مشهد با شماره 09151234684 در تماس باشید.

ساختار دادگاه کیفری دو به چه صورت است؟

ساختار دادگاه کیفری دو به این ترتیب است که این دادگاه با حضور یک رئیس یا دادرس علی البدل که از قضات هستند تشکیل می شوند.
البته طبق ماده 300 همان قانون، در تمامی جلسات دادگاه کیفری دو، دادستان یا معاون او یا یکی از دادیاران به تعیین دادستان می توانند حضور یابند تا از کیفرخواست دفاع کنند.
این دادگاه بر خلاف دادگاه کیفری یک که سیستم تعدد قضات بر آن حاکم است تنها یک قاضی دارد.
مقر دادگاه کیفری دو در حوزه قضایی هر شهرستان است.

نحوه رسیدگی در دادگاه کیفری دو چگونه است؟

نحوه رسیدگی در دادگاه کیفری دو به این صورت است که بعد از اتمام رسیدگی در دادسرا، بازپرس در صورت موافقت دادستان با کیفرخواست، قرار جلب دادرس صادر می کند و با این کار از دادگاه درخواست می کند به پرونده مطروحه رسیدگی و برای جرم رخ داده، مجازات قانونی صادر کند.
البته در صورتی که جرم از جرایمی باشد که مستقیما در دادگاه مطرح می شود، تاریخ رسیدگی به شاکی و متهم ابلاغ می شود و به پرونده رسیدگی می شود.

طبق ماده 301 قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه کیفری دو صلاحیت رسیدگی به تمام جرایم را دارد، مگر آن دسته جرائمی که رسیدگی به آنها در صلاحیت دادگاه دیگری است.
برای مثال رسیدگی به جرایم موجب مجازات سلب حیات در صلاحیت دادگاه کیفری یک است، از این رو دادگاه کیفری دو اجازه رسیدگی به آن را ندارد.
در واقع اگر جرائمی که در صلاحیت دادگاه کیفری یک، دادگاه انقلاب، دادگاه اطفال و نوجوانان و دادگاه نظامی است را مشخص کنیم، سایر جرایم در حوزه صلاحیت دادگاه کیفری دو قرار می گیرد.

مطالب مرتبط : شکایت کیفری و نحوه طرح آن

نحوه اعتراض به رای دادگاه کیفری دو:

مهلت درخواست تجدیدنظر از آرای دادگاه‌های کیفری برای اشخاص مقیم ایران بیست روز و مقیم خارج از ایران دو ماه از تاریخ ابلاغ رای است و اگر رای دادگاه غیابی باشد، احتساب مدت‌های مذکور بر مبنای پایان مدت واخواهی است و در آرای غیابی از زمان اطلاع محکوم از تاریخ رای نامبرده ده روز فرصت دارد تا به آن اعتراض کند. علاوه بر شاکی و متهم، وکلا و نمایندگان قانونی آنان نیز حق درخواست تجدیدنظر از دادگاه کیفری دارند.

دعاوی حقوقی کیفری شامل چه چیز هایی می شود؟

دعاوی حقوقی شامل مطالبه خسارت، الزام به تنظيم سند رسمی املاک، مطالبه اجاره‌بها و اجرت‌المثل املاک می‌شود.

اما دعاوی كيفری مانند خيانت در امانت، كلاهبرداری، جعل، قتل، ضرب و شتم و تخريب اموال دارای وصف مجرمانه هستند.
البته در پاره‌ای اوقات بعضی از خواسته‌ها ماهيتی دوگانه دارند؛ بدين صورت كه هم می‌توانند موضوع دعوی كيفری قرار بگيرند و هم حقوقی. مانند ترك انفاق (عدم پرداخت نفقه توسط زوج) و چك بی‌محل که از جمله مهمترين اين موارد هستند.
یکی از مسایلی که باید مراجعان به دادگستری به آن توجه کنند، تفکیک دو عنوان شکايت کيفري با دادخواهی حقوقي است که ضمن دلالت آنان به مراجع ذی‌صلاح، روند دادرسی را کوتاه‌تر می‌کند.
دعوای کیفری مربوط به عملی است که برای مرتکب آن، دادگاه مجازات تعیین می‌کند ولی برای دعوای حقوقی دادگاه مجازاتی در نظر نمی‌گیرد و فقط مرتکب عمل را به دادن حقوق قانونی دیگران یا انجام تکالیفش ملزم می‌سازد.
شکایت کیفری را در هر کاغذی می‌توان تنظيم کرد و به مرجع قضایی برد، ولی دعوای حقوقی حتماٌ باید در كاغذ مخصوصی به‌نام دادخواست نوشته شود. در غیر این صورت مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.
در شکایت کیفری باید ابتدا به مرجعی به‌نام دادسرا مراجعه کرد و بعد از انجام تحقیقات در کلانتری و دادسرا، جهت رسیدگی به دادگاه فرستاده می‌شود. ولی دادخواست حقوقی باید به صورت مستقيم به دادگاه تقدیم شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *