مرور زمان چیست؟ + انواع مرور زمان

مرور زمان چیست؟ + انواع مرور زمان

مرور زمان

مرور زمان

در این مطلب تصمیم داریم درباره مرور زمان و انواع مرور زمان و همچنین مرور زمان در دعاوی مدنی و کیفری صحبت کنیم.
با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

مرور زمان به چه معناست؟

از نظر قانونی مرور زمان، عبارت از گذشتن مدتی است که پس از انقضای آن، اعلام شکایت، تعقیب و تحقیق و رسیدگی به دعوای عمومی، صدور حکم و سرانجام مجازات امکان‎پذیر نمی‎باشد.
همچنین در حوزه مسائل مدنی نیز تشکیلات قضایی کشور نباید درگیر رسیدگی به سوابق قدیمی و کهنه شود که اغلب رسیدگی به آن‎ها به لحاظ گذشت زمان آسان نمی‎باشد.
با توجه به تعریف فوق، مرور زمان که فقط اختصاص به جرایم تعزیری دارد به چند قسم مرور زمان شکایت، مرور زمان تعقیب، مرور زمان اجرای مجازات، تقسیم می‎شود که در ادامه مطلب به آنها می پردازیم.

انواع مرور زمان

قانونگذار در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سه نوع مرور زمان را مختص جرایم تعزیری پذیرفت.

– مرور زمان شکایت:
عدم رعایت مرور زمان شکایت، یعنی عدم توجه به مهلت قانونی برای طرح شکایت، سبب اسقاط حق شکایت می شود. برای جرایم تعزیری و قابل گذشت، مهلت شکایت، یکسال از تاریخ اطلاع از وقوع جرم است.
اگر دلایل شما محکمه پسند باشد ولی توجه به مهلت مذکور نداشته باشید، مقام قضایی امکان قانونی برای احقاق حق ندارد.

جهت ارتباط با وکیل در مشهد با شماره 0951234684 در تماس باشید.

– مرور زمان تعقیب:
این مرور زمان دو حالت عمده دارد: یا اصلا شکایت نشده و یا شکایت شده است، اما از تاریخ آخرین اقدام تعقیبی، حسب عنوان مجرمانه ۳ تا ۱۵ سال سپری شود و رای قطعی صادر نشده باشد.
مرور زمان شکایت در خصوص تمام جرایم تعزیری قابل گذشت، اثر دارد اما مرور زمان تعقیب شامل جرایم تعزیری قابل گذشت و غیر قابل گذشت می شود،
البته مواردی استثناء شده است: جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، جرایم اقتصادی با مبلغ یک میلیارد ریال و بیشتر و جرایم مواد مخدر.

– مرور زمان مجازات:
در صورتی که از تاریخ قطعی شدن حکم، تا انقضای مهلت مقرر قانونی که برای مرور زمان لازم است، حکم اجرا نشده باشد در این صورت اجرای حکم متوقف می ‏شود.
بر اساس قاعده مرور زمان، تمام احکام کیفری از نوع مجازات های بازدارنده که مدت قانونی از قطعی شدن آنها گذشته باشد، و به هر دلیلی حکم اجرا نشده باشد، دیگر قابل اجرا نیست.

 

مرور زمان

مرور زمان

مرور زمان در مسائل کیفری:
مرور زمان کیفری مدتی است که به موجب قانون پس از انقضای آن، تعقیب جرم یا اجرای حکم قطعی موقوف می‌شود و مجازات مقرر شده در قانون برای جرم به مورد اجرا گذاشته نمی‌شود.
به عبارت دیگر، هرگاه رسیدگی به جرم یا اجرای حکم قطعی کیفری در مدت معینی به تعویق افتاد، دیگر به آن جرم رسیدگی نشده و حکم قطعی اجرا نمی‌شود و در این حالت گفته می‌شود که جرم مشمول مرور زمان شده است.

مطالب مرتبط : شکایت کیفری و نحوه طرح آن

مرور زمان در مسائل مدنی:

به‎ طور کلی باید اذعان داشت نظم عمومی ایجاب می‎کند که هرگاه صاحب حقی در طول یک مدت معین به اختیار، از حق خود بگذرد و اقدام به مطالبه آن ننماید، نتواند پس از آن مدت، دستگاه قضایی را به رسیدگی نسبت به حق و اجبار دیگری به استرداد آن، وادار نماید.
زیرا رسیدگی به دعاویی که منشاء آن‎ها مربوط به زمان‎های بسیار گذشته است، سبب تراکم بیش از حد دعاوی و ایجاد اختلال در نظم قضایی می‎شود.
در حال حاضر نظام دادرسی مدنی، در خصوص مرور زمان سکوت کرده و مقررات قانون قدیم هم که در این زمینه بوده‎اند منسوخ گردیده‎اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *