مراحل سند زدن ملک + هزینه های سند زدن ملک چقدر است؟

مراحل سند زدن ملک + هزینه های سند زدن ملک چقدر است؟

مراحل و هزینه های سند زدن ملک

مراحل و هزینه های سند زدن ملک

مراحل و هزینه های سند زدن ملک به چه صورت است؟
در این مطلب توسط وکیل ملکی در مشهد، تصمیم داریم مراحل سند زدن ملک را برای شما شرح دهیم.
با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

مرحله اول: توافق اولیه

پس از انتخاب خانه مورد نظر خود، اولین قدمی که باید انجام دهید این است که با فروشنده خانه وارد مذاکره شوید تا توافقات اولیه بین شما حاصل گردد، مثلاً توافقاتی از قبیل قیمت خانه و یا مواردی که به همراه خانه به شما انتقال خواهد یافت. مانند خط تلفن.

مرحله دوم: توافق نهایی و قولنامه

پس از ایجاد توافق بین شما و فروشنده، وارد مرحله جدیدی شده‌اید، در این مرحله باید توافقات حاصل بین خود را به صورت مکتوب در آورید و با یکدیگر به صورت مکتوب قراردادی منعقد کنید.

مرحله سوم: اخذ کد رهگیری خرید خانه از بنگاه

مرحله بعد از تنظیم مبایعه نامه، مرحله اخذ کد رهگیری می باشد.
متاسفانه امروزه شاهد مواردی هستیم که فروشندگان، خانه مورد نظر را به چند شخص می فروشند.
برای اینکه شما مشمول چنین مواردی نگردید، بهتر است با پرداخت مبلغ اندکی به یک بنگاه املاکی معتبر و رسمی، از سلامت مبایعه نامه خود مطلع شوید.
به این منظور باید به یک بنگاه املاک معتبر مراجعه نموده و از آن درخواست کد رهگیری کنید.

 

مراحل و هزینه های سند زدن ملک

 

مرحله چهارم: رجوع به دفتر اسناد رسمی همراه با مدارک

پس از اخذ کد رهگیری، فروشنده باید به همراه شناسنامه و اصل سند، به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نموده و لیست مدارک مورد نظر برای تشکیل پرونده را از آن دفتر خانه بگیرد و آنها را آماده کند.

مرحله پنجم: استعلام از شهرداری و مفاصا حساب و پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک

پس از دریافت لیست مدارک مورد نیاز توسط فروشنده از دفترخانه اسناد رسمی، او باید به جمع آوری مدارک بپردازد.
در این مرحله دفترخانه اسناد رسمی از شهرداری و دارایی و بخشداری استعلاماتی را به عمل می آورد تا احراز کند که ملک مورد نظر دارای هیچ نوع بدهی نمی باشد به این کار مفاصا حساب گفته می شود.

همچنین دفترخانه به صورت اینترنتی بررسی می نماید که سند ملک در گرو جایی هست یا خیر و همچنین استعلام می نماید که ملک مورد نظر در طرح ساخت و ساز شهرداری هم نباشد.

مطالب مرتبط : قرارداد مشارکت در ساخت و 20 نکته طلایی درباره آن

مرحله ششم: حضور در دفتر خانه و سند زدن

در این مرحله شما به عنوان خریدار و طرف مقابلتان به عنوان فروشنده موظف هستید، تا در تاریخ و ساعت تعیین شده برای سند زدن در دفترخانه معین شده حضور داشته باشید.

زمانی که موعد مراجعه به دفترخانه فرا می رسد ممکن است هر دو طرف در دفترخانه حاضر شوید و یا ممکن است که یکی از طرفین در دفترخانه حاضر نگردد که در این حالت طرف مقابل باید تا پایان زمان وقت اداری در دفترخانه حاضر بوده و در پایان گواهی عدم حضور را از دفترخانه گرفته و به وسیله آن به دادگاه صالح مراجعه نموده و خسارت و هزینه پشیمانی را از طرف مقابل اخذ کند. ولی اگر هم شما و هم فروشنده در تاریخ تعیین شده در دفترخانه حاضر شدید و فروشنده نیز تمام مدارک لازم را به دفترخانه ارائه داد در این صورت با پرداخت هزینه تحریر به دفترخانه سند ملک به نام شما منتقل خواهد شد.

برای ارتباط با وکیل پایه یک در مشهد با شماره 09151234684 در تماس باشید.

سند زدن ملک چقدر هزینه دارد؟

  • ثبت مبایعه‌ نامه در سیستم سراسری: دفتر معاملات املاک، پنج درصد ارزش ملک را از طرفین می‌گیرد.
  • فروشنده باید هزینه‌ای به شهرداری بابت خلافی، نوسازی و پسماند بدهد.
  • دارایی هزینه نقل‌ و انتقال را می‌گیرد. اگر ملک قبلا اجاره بوده باشد، دارایی، «مالیات‌ بر اجاره» هم می‌گیرد.

هزینه دفترخانه، به صورت مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود. این هزینه حدودا بین ۲۰۰ هزارتومان تا دو میلیون است.

نظریه مشورتی کاربردی در زمینه تقسیم ترکه

شماره نظریه4691/7
تاریخ نظریه1390/11/17
نظریه مشورتی

اولاً- تقسیم ترکه در صورت عدم تراضی ورثه امری است که محتاج رسیدگی قضائی است. بنابراین اگر ایشان تراضی کنند تقسیم ترکه ای که با توافق وتراضی انجام شده معتبر است

ثانیاً- همین حکم در موردی که ترکه منحصر به یک یا چند مال غیرمنقول باشد نیز جاریست و فرض مورد استعلام که ورثه نسبت به قدرالسهم موروثی خود سند مالکیت مشاعی از ثبت اخذ نموده اند نیز شامل همین حکم است و موضوع را از شمول تقسیم ترکه خارج نمی کند.

برای ارتباط با وکیل پایه یک در مشهد با شماره 09151234684 در تماس باشید.

ثالثاً- برابر رای وحدت رویه مذکور تقسیم ترکه غیر منقول (بطور مطلق) از صلاحیت واحد ثبتی خارج ودر صلاحیت دادگاه مربوط است.

رابعاً- به محض فوت مورث، مالکیت ترکه به نحو اشاعه به وراث تعلق می گیرد و تقسیم تنها برهم زدن این اشاعه است و فی نفسه تاثیری در ایجاد مالکیت ندارد. مگر آنکه مستلزم ردّ وتعدیل سهام باشد ودر این مورد تفاوتی بین منقول وغیرمنقول وثبتی وغیرثبتی وجود ندارد.

خامساً- چنانچه امکان تقسیم ترکه به افراز یا ردّ یا تعدیل وجود نداشته باشد حسب درخواست متقاضی، دادگاه دستور فروش آن و تقسیم ثمن حاصله بین وراث به قدرالسهم موروثی هر یک را صادر می کند.
اگر شما نیاز به وکیل ملکی در مشهد در زمینه مراحل و هزینه های سند زدن ملک دارید، تنها کافی است با وکلای ما در وکالت نامه در ارتباط باشید تا در مدت زمان بسیار کم مشکل خود را حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *